Nová certifikace přírodní a bio kosmetiky NATRUE


Certifikát NATRUE stanovuje vysoký standart složení přírodní a organické kosmetiky. Pokud najdete kosmetiku s tímto označením, můžete si být jisti, že splňuje přísné normy složení a dbá na ekologii.

Jak se změnila certifikace?

Aby bylo logo na přírodní a organické kosmetice pro zákazníky jednodušší, od 1.1.2021 se mění 3-úrovňová certifikace na dvoustupňovou: přírodní a organickou.

Nová kosmetika může být certifikována už jen jako přírodní nebo organická (bio). Produkty, které dosud měli certifikaci přírodní s organickými složkami, budou moci používat tento typ certifikátu, dokud mu neskončí platnost.

Změna nastala i v používání palmového oleje

Certifikát NATRUE dostane přírodní kosmetika, která bude obsahovat certifikovaný palmový olej z udržitelného hospodářství nebo s certifikátem RSPO.

Roundtable on Sustainable Palm Oil, ve zkratce RSPO, je globální iniciativa, která se usiluje o udržitelnost pěstování a používání palmového oleje. Organizace sdružuje plantáže, zpracovatele, obchodníky, mimovládní organizace pro životní prostředí, ale také výrobce a prodejce, kteří produkují nebo používají palmový olej po celém světě.

V roce 2020 organizace RSPO zastřešovala 19% celkové výroby palmového oleje.

Palmový olej

Certifikát RSPO musí mít všechny části dodavatelského řetězce

Dodavatelský řetězec palmového oleje, od tropů po jeho použití jako přísady v maloobchodních výrobcích po celém světě, je složitý.

Aby se zabezpečila důvěryhodnost tvrzení o udržitelnosti na konci dodavatelského řetězce, musí mít certifikaci všechny organizace, které přebírají legální vlastnictví a fyzicky nakládají s produkty udržitelných olejových palem s certifikátem RSPO.

Certifikát RSPO je zárukou, že při pěstování a výrobě palmového oleje, který výrobci používají, nedošlo ke škodám na životním prostředí a úroveň výroby je udržitelná. Zásady a kritéria jsou všeobecným dokumentem pro všechny krajiny. Protože jednotlivé krajiny mají odlišné zákony, liší se v kulturních rozdílech, požadavcích na minimální mzdu, každá krajina si může tyto pravidla přizpůsobit prostřednictvím národních výkladů.

Trvale udržitelná výroba palmového oleje sestává z legálního, ekonomicky životaschopného, environmentálně vhodného a společensky prospěšného řízení a provozu.

Zdroj: rspo.org, natrue.org