Hledáme nejlepší krém s retinolem


Slyšeli jste už o retinolu? Mohli jste se s ním setkat v kosmetice na vrásky, na akné i pigmentové skvrny. Často se vyskytuje i v krémech na akné, které jsou jen na lékařský předpis, kvůli silným účinkům kyseliny retinové.

V kosmetice, kterou si můžete běžně zakoupit, najdete několik slabších druhů. To ale neznamená, že nebudou účinné. Mají stejný účinek na pokožku, akorát si na výsledek budete muset déle počkat. Někdy se první výsledky objeví po 3-6 měsících. Efekt je ale trvalejší.

Co je vlastně retinol?

Retinol je derivát vitamínu A. Patří do skupiny vitamínů, které jsou rozpustné v tucích. Při aplikaci na pokožku ho specifické enzymy, nacházející se v kůži, přemění na kyselinu retinovou, která má na pokožku množství pozitivních účinků.

Nad používáním krémů s retinolem byste měli začít uvažovat už kolem třicítky. V tomto věku začínají buňky pokožky stárnout, přestože pleť navenek stále vypadá mladě.

Účinek retinolu v pokožce:

 • omlazující účinek: vyhlazuje jemné i hlubší vrásky a pomáhá předcházet vzniku nových.
 • prevence stárnutí pleti: podporuje produkci kolagenu a elastinu v pokožce.
 • exfoliační účinek: účinek retinolu probíhá na buněčné úrovni. Odumřelé kožní buňky odstraní, poškozené opraví a regeneruje. Díky tomuto procesu se stává pleť skutečně mladší a zářivější zevnitř, ne jen na povrchu.
 • reguluje tvorbu mazu: v pokožce dokáže regulovat tvorbu kožního mazu, díky čemuž působí i proti akné a nedokonalostem pleti. Obnovováním buněk dochází i k normalizaci pleti - není ani mastná, ani suchá.
 • odstraňuje pigmentové skvrny: pravidelným používáním dochází k postupnému sjednocení pleti. Stařecké a pigmentové skvrny se postupně vybělí.

Na co si dát pozor při výběru krému s retinolem?

1. Typ retinolu

Jako první si zjistěte, zda kosmetika obsahuje kyselinu retinovou, retinol nebo ester retinolu. Pokud s používáním retinolu jen začínáte, zvolte si slabší typ.

2. Koncentrace

Koncentrace retinolu určí, jak účinný produkt bude. Doporučuje se začít s nižší koncentrací 0,1 až 0,2%. Pokud nebudete mít žádné problémy, můžete následně sáhnout po vyšší koncentraci retinolu, 0,5% a více.

3. Způsob nanášení na pleť

V závislosti od kosmetiky se může retinol na pokožku přímo nakapat - například při pleťových sérech, kdy pleť dostane větší dávku retinolu najednou. Některé krémy s retinolem obsahují látky, které jeho vstřebávání zpomalují. Tehdy se do pokožky retinol dostává v slabších dávkách, ale delší dobu.

Na začátek je lepší sáhnout po krému s retinolem, který se déle vstřebává do pokožky. Po sérech sáhněte až když si na tuto látku vytvoříte toleranci.

Bohužel, ne všechny kosmetické přípravky obsahují údaje, které při výběru produktu s retinolem potřebujete znát. Minimálně typ retinolu najdete ve složení.

Retinol

Retinol, retinoid nebo kyselina retinová?

Při výběru krému s retinolem se můžete setkat také s pojmem retinoid. Abychom pochopili, co tyto dvě složky spojuje, musíme se vrátit na začátek, k vitamínu A.

Vitamín A je složen ze dvou částí: retinoidy a karotenoidy. Retinol je jednou ze součástí retinoidů.

Retinoidy v pokožce podporují tvorbu:

Díky tomu dokáží redukovat vrásky, zmenšit rozšířené póry, účinně bojují s akné a sjednocují tón pokožky, zjemnňujú stařecké a pigmentové skvrny.

Do rodiny retinoidů spadá několik typů retinolu:

 • kyselina retinová, můžete ji znát i pod názvem Retin-A nebo tretinoin, je nejsilnější složkou retinoidů. Používá se k léčbě akné a zpomalení stárnutí pokožky.
 • retinaldehyd je slabší jako kyselina retinová.
 • retinol.
 • estery retinolu, např. retinylpalmitát, retinylacetát, retinyl-linoleat jsou části retinoidů s nejslabšími účinky. Jsou nejšetrnější k pleti a riziko, že se objeví vedlejší účinky je minimální.

Rozdíl mezi nimi není v jejich účincích, ale době, než se projeví první viditelné výsledky. Krém s Tretinoinem nekoupíte v drogerií, ale prodej je vázán lékařským předpisem, například různé masti na akné, které vám předepíše dermatolog.

V běžně dostupné kosmetice najdete retinoidy se slabším účinkem, který se projeví po několika týdnech pravidelného používání. Někdy to může trvat 3-6 měsíců, než se změny na pokožce stanou viditelné. Při slabších typech retinoidů, to může být dokonce i déle. Proto je důležité najít krém, který obsahuje silnější retinol.

serum s retinolom

Jak si vybudovat toleranci na retinol

Obecně má retinol na pokožku příznivý vliv. Je to ale silná látka, která může způsobit zarudnutí pleti, tvorbu šupinek a suchost pokožky. V ojedinělých případech může způsobit i tvorbu vyrážek. Tento účinek trvá jen pár dní a ztratí se, jakmile se pokožka upraví a vybudujete si toleranci na retinol.

Vysušování a olupování pokožky se můžete vyhnout, pokud začnete používat retinol postupně. První a druhý týden ho aplikujte v tenké vrstvě pouze jeden, maximálně dvakrát za týden a postupně dávku zvyšujte. Pokud je přesto pleť stále červená, suchá a šupinatá, používejte ho jen jednou za týden během 1. měsíce.

Většina krémů s retinolem obsahuje účinné látky, které minimalizují vedlejší účinky. Ale přesto buďte opatrní.

Vyšší koncentrace retinolu není vhodná pro citlivou a suchou pokožku. Může ji vysušovat a svým exfoliačním účinkem i ztenčovat. V tomto případě je dobré sáhnout po krému s nižší koncentrací retinolu a hledejte přípravky, které jsou speciálně vytvořeny na suchou a citlivou pleť. Ty budou obsahovat zklidňující a hydratační látky.

Jak často používat krém s retinolem?

Retinol účinkuje uvnitř pleti na buněčné úrovni, ne jen na jejím povrchu, takže první výsledky spatříte až po nějakém čase. Účinek závisí také na pravidelnosti užívání, stavu pleti a věku.

 • Pokud máte více než 30 let, měli byste kosmetiku s retinolem používat přibližně 2krát týdně.
 • Pokud máte více než 40 let, je vhodné používat retinol obden.
 • Pokud máte více než 50 let, měli byste kosmetiku s retinolem používat každý den.

Ať už používáte krém nebo sérum s retinolem, vždy nanášejte na odlíčenou a vyčištěnou pokožku. Aby měl retinol dostatek času na absorpci, další kosmetiku nanášejte o 20 až 30 minut později.

denný krém s retinolom

Retinol a UV záření

Retinol je citlivý na sluneční paprsky. Vlivem UV záření se rozpadá a ztrácí účinnost, proto jsou krémy a séra s retinolem balené do tmavých nebo neprůhledných lahviček. Pokud jej používáte ve formě denního krému, určitě použijte i krém s ochranným faktorem 30 a více nebo hydratační krém, abyste pokožku během dne příliš nevysušili.

Retinol na akné

Retinol obnovuje a stimuluje produkci buněk v pokožce. Pleť normalizuje, díky čemuž ji dostává do rovnováhy. V praxi to znamená, že pokožka není ani příliš mastná, ani příliš suchá. Také brání ucpávání pórů, tvorbě pupínků, černých teček a cyst.

Pokud používáte kosmetiku na akné na lékařský předpis, poraďte se o používání retinolu s lékařem. Velká dávka retinolu nebo kombinace několika účinných látek pro léčbu akné, například kyselina salicylová, azelaová a pod. mohou podráždit pokožku.

Retinol na vrásky

Retinol podporuje produkci kolagenu a udržuje ho ve formě. Díky novému kolagenu se pleť více vypne, zpevní a získá pružnost.

Pokud potřebujete vyhladit jen jemné vrásky na povrchu pokožky, stačí používat retinol v krému s jemnějším účinkem.

Pokud se potřebujete zbavit hlubších vrásek, je třeba použít silnější formu retinolu, která se dostane do hlubších vrstev kůže. V tomto případě je lepší používat sérum, při kterém jsou účinky silnější a také trvanlivější.

První viditelné změny při zralé pokožce se mohou projevit až po několika měsících, někdy to může být i půl roku. Účinek retinolu můžete zvýšit používáním krému, který obsahuje i další aktivní látky s anti - aging účinky, například v kombinaci retinol s kyselinou hyaluronovou, vitaminy, přírodními oleji...

vrásky

Jaký typ retinolu je nejlepší proti vráskám?

 • retinylpalmitát – má nejslabší účinek, ideální pokud s používáním retinolu začínáte.
 • retinaldehyd – silnější než retinylpalmitát, vhodný na jemné vrásky.
 • retinol – nejsilnější forma retinolu, která se může používat v kosmetických produktech.
 • tretinoin a tazaroten – nejsilnější, pouze na lékařský předpis.

Retinol není vhodný pro všechny

Retinolu byste se měli vyhnout, pokud trpíte psoriázou, rubeolou nebo ekzémy. Tato látka může v pokožce zvýšit zánět a vysušit ji, což by zhoršilo tyto problémy.

Těhotné a kojící ženy by se měly retinolu také vyhýbat, protože není dostatek ověřených studií, takže nevíme jak a zda retinol ovlivňuje plod a mateřské mléko.

La Roche – Posay Redermic RetinolLa Roche – Posay Redermic Retinol

 • Obsahuje: čistý retinol a retinol linoleat
 • Věk: 35-40 let
 • Vhodný i pro citlivou pleť

La Roche – Posay Redermic Retinol je určen pro péči o citlivou pleť ve věku 35 až 40 let, vhodný pro denní i noční použití. Zmírňuje tvorbu vrásek, vyhlazuje jemné i hlubší vrásky, odstraňuje pigmentové skvrny a brání stárnutí pleti vlivem UV záření.

La Roche – Posay Redermic Retinol obsahuje 0,1% retinol a retinol linoleat, čili i slabší derivát vitaminu A.

Retinol se do pokožky uvolňuje postupně, během několika hodin a v menších dávkách. Díky takovému způsobu používání se snižuje riziko podráždění pokožky.

Cena La Roche – Posay Redermic Retinol je přibližně 929 Kč za 30 ml balení.

Koupit

Revolution Skincare 0,5% Retinol Super SerumRevolution Skincare 0,5% Retinol Super Serum

 • Obsahuje: 0,5% retinolu a přírodní šípkový olej
 • Pro všechny typy pleti, včetně zralé

Revolution Skincare 0,5% Retinol Super Serum je vhodné pro všechny typy pleti, i na suchou, zralou a vrásčitou pokožku. Sérum s retinolem pokožku vyživuje a hydratuje a vyhlazuje jemné vrásky.

Díky vyšší koncentraci retinolu, při pravidelném dlouhodobějším používání, dokáže zmírnit i hlubší vrásky. Pleť se postupně stává mladší, hladší, svěžejší a má jednotný tón.

Koncentrace retinolu je v tomto séru poměrně vysoká. Pokud s retinolem jen začínáte, používejte jej maximálně 3krát týdně. Sérum je ideální pro ty, kteří se chtějí posunout na vyšší úroveň a dosud používali přípravky s nižší koncentrací nebo slabším typem.

Cena séra Revolution Skincare 0,5% Retinol Super Serum je přibližně 393 Kč za 30 ml balení.

Koupit

Elizabeth Arden Ceramide Retinol CapsulesElizabeth Arden Ceramide Retinol Capsules

 • Obsahuje: retinol, ceramidy, peptidy, avokádo, olivový olej, slunečnicová semínka
 • Pro všechny typy pleti, včetně zralé

Noční pleťové sérum Elizabeth Arden Ceramid Retinol Capsules v kapslích na regeneraci, zvýšení pružnosti a vyhlazení pleti. Díky kombinaci účinných látek dokáže zmírnit pigmentové skvrny, sjednotit tón pleti, zlepšit její texturu, zvýšit pevnost a elasticitu pokožky.

Ceramidy a peptidy udržují pleť hydratovanou, zabraňují ztrátě vlhkosti a zvyšují pružnost pokožky.

I když není jasné, jakou koncentraci retinolu kapsle obsahují, v kombinaci s dalšími výživnými látkami, tento produkt funguje. Viditelné výsledky mladší, hladší a pevnější pleti se dostaví docela rychle.

Noční pleťové sérum je baleno v kapslích a můžete si vybrat ze tří různých velikostí balení:

 • 90 kapslí přibližně 1 569 Kč
 • 60 kapslí přibližně 1 709 Kč
 • 30 kapslí přibližně 894 Kč

Koupit

Dermedic Regenist Anti–AgeingDermedic Regenist Anti–Ageing

 • Obsahuje: retinol, kyselinu hyaluronovou, arganový olej, bambucké máslo, vitamin E
 • Pro zralou pleť s hlubšími vráskami.

Vysokoúčinný anti-aging krém Dermedic Regenist Anti–Ageing je určen pro péči o zralou pleť s viditelnými známkami stárnutí, jako jsou mimické a hlubší vrásky. Krém obsahuje až 18% účinných látek, které spouštějí v pokožce regenerační a opravné procesy, zvyšují okysličování buněk, hydratují ji a zvyšují její obranyschopnost.

Noční krém s retinolem redukuje vrásky, sjednocuje tón pleti, má výborné antioxidační vlastnosti, čímž zpomaluje stárnutí pokožky.

O získání hladší a mladší pleti se v tomto přípravku stará více účinných látek, například kyselina hyaluronová a bambucké máslo pleť hydratují, vyplňují a vyživují, retinol zvyšuje pružnost a zmírňuje tvorbu vrásek, podporuje tvorbu kolagenu, čímž je pokožka pružnější a pevnější.

Cena Dermedic Regenist Anti-Ageing je přibližně 346 Kč za 50 g balení.

Koupit

Institut Esthederm Intensive ReCreamInstitut Esthederm Intensive ReCream

 • Obsahuje: koncentrovaný retinol
 • Věk: 35+

Institut Esthederm Intensive Retinol je denní krém s koncentrovaným retinolem. Urychluje proces olupování vrchní vrstvy pokožky, čímž ji zbavuje odumřelých buněk. Posiluje pokožku a podporuje její regeneraci. Účinky tohoto denního krému s retinolem spatříte již po dvou měsících pravidelného používání.

Denní krém Institut Esthederm s retinolem vrátí pleti jemnost a díky podpoře tvorby kolagenu i pružnost. Po pár týdnech používání vyhladí jemné vrásky a hlubší zmírní. Redukuje pigmentové skvrny a brání jejich další tvorbě.

Jelikož jde o denní krém bez SPF, nezapomeňte používat i krém nebo minimálně make-up s ochranným faktorem. Celkově, byste neměli krém s retinolem používat v létě a na jaře.

Cena denního krému s retinolem Instutut Esthederm Intensive Retinol je přibližně 2 099 Kč za 50 ml balení.

Koupit

Neutrogena Oční krém Cellular BoostNeutrogena Oční krém Cellular Boost

 • Obsahuje: retinol, kyselinu hyaluronovou, vitamín C, Hexinol™
 • Věk: 30+

Neutrogena Oční krém Cellular Boost vyhladí jemné vrásky kolem očí, které jsou prvními znaky stárnutí pleti. Pokožku hydratuje, zvýší její pevnost, podpoří tvorbu kolagenu a elastinu a regeneraci buněk. Hladší a jasnější pleť bez jemných vrásek jsou výsledky, které spatříte už po pár dnech pravidelného používání.

Kyselina hyaluronová má menší molekuly, které proniknou hlouběji do pokožky, díky čemuž je pleť hydratovaná a vyživená zevnitř. Retinol se postará o obnovu buněk, tvorbu kolagenu a rozjasnění pokožky. Kombinací těchto dvou účinných látek získá pleť vše, co potřebuje k udržení si mladistvého vzhledu. Podle výzkumů a testů první výsledky můžete spatřit už pár hodin po použití krému.

Oční krém obsahuje retinol, nejsilnější formu retinoidů, která je dostupná bez lékařského předpisu. Nakolik je pokožka kolem očí jemná a tenká, stačí používat krém jednou denně, nejlépe ve večerních hodinách.

Cena Očního krému Cellular Boost od Neutrogeny je přibližně 399 Kč za 15 ml balení.

Koupit