Je přírodní kosmetika to pravé pro vás?


Návrat k přírodě, ohleduplnost k životnímu prostředí a zdravý životní styl se dostávají do popředí i v kosmetickém průmyslu. Přírodní kosmetika je stále populárnější a pomalu nahrazuje běžnou kosmetiku.

Co skutečně obsahuje přírodní kosmetika? Kolik procent ingrediencí má přírodní původ? Můžeme věřit slovenským výrobcům přírodní kosmetiky?

Je přírodní kosmetika skutečně přírodní?

Kůže tvoří obrannou bariéru a chrání nás nejen před vrtochy počasí, ale i viry, bacily, toxickými látkami, UV zářením ... Proto není dobré zatěžovat ji dalšími umělými látkami. Pokud saháte po přírodní kosmetice v naději, že své pokožce odlehčíte, můžete se mýlit. Ne vše s označením přírodní, přírodní skutečně je.

Pod označením přírodní kosmetika by se měly nacházet produkty, které obsahují pouze přírodní složky. Nicméně, tato kosmetika může obsahovat i syntetické látky. Přesnou definici, co je přírodní kosmetika a kolik složek musí obsahovat nenajdete, protože neexistuje. Stačí, když produkt obsahuje byť jen 1% přírodních složek a už může dostat označení přírodní. Doufáme, že v dohledné době se to změní a jednotlivé státy přijmou nezbytná opatření.

Je přírodní kosmetika vhodná pro každého?

Přírodní kosmetika je skutečně vhodná pro každého. Pokud ale trpíte alergií na některou surovinu (alergie na levanduli, olivy, meruňky, arašídy ...) vyhněte se těm produktům, které tuto surovinu obsahují. I při této kosmetice se může stát, že vám prostě daný produkt nesedne. Je dobré zkoušet různé druhy a postupně si vybrat ten, který vám nejvíce vyhovuje. Při výběru vám jistě pomohou i recenze a zkušenosti uživatelů.

Čím více přírodních látek kosmetický produkt obsahuje, tím je jemnější a šetrnější k vaší pokožce. Menší pěnění nebo jemnější aroma nejsou znakem nižší kvality produktu, ale toho, že kosmetika obsahuje méně syntetických látek, které se používají k zvýraznění barvy, aromy nebo vytvoření bohaté pěny.

S přírodní kosmetikou začněte postupně

Chcete přejít na přírodní kosmetiku? Jděte na to postupně. Došel vám šampon? Kupte si přírodní. Potřebujete mýdlo? Najděte takové, které obsahuje co nejvíce přírodních složek. Takto postupně vyměníte svou kosmetiku a vaše peněženka si to ani nevšimne.

I tento typ kosmetiky najdete v různých cenových kategoriích a kvalitě. Jelikož se výrobou začaly zabývat i velké společnosti, stala se cenově dostupnější. Znáte kosmetiku od Garnier? A slyšeli jste už o Garnier Bio? Jde o přírodní kosmetiku, která obsahuje nejen přírodní, ale i organické složky.

Prírodná kozmetika

Jak rozeznat přírodní kosmetiku od běžné?

Z důvodu chybějící legislativy, která by určila, kdy výrobci mohou označit kosmetiku za přírodní, je rozeznávání obtížnější. Pokud se podíváte na složení čistě přírodního produktu, najdete v něm "chemické pojmy". Toho se nemusíte bát. I čistě přírodní složky jsou tvořeny z chemikálií, ale z takových, které si příroda namíchala sama. Jak rozeznat přírodní složky od syntetických?

Základem jsou oleje

Základ tvoří rostlinné oleje - mandlový, sójový, bambucké máslo ... Vyhnout byste se měli ropným produktům, které obsahují minerální oleje, vazelínu (petrolatum), silikony (dimethicone). Jde jen o levné náhražky, které brání pokožce v dýchání, ucpávají ji a jsou důvodem některých problémů, jako například akné a černé tečky.

Proč přírodní kosmetika na čištění nemá bohatou pěnu?

Tenzidy způsobují pěnění kosmetických přípravků - najdete je hlavně ve sprchových gelech, mýdlech, šamponech, ale i v kosmetice na čištění pleti. Zbaví pleť mastnoty a vyčistí ji.

Přírodní tenzidy pění méně, jsou jemnější a pleť dokáží vyčistit aniž by ji vysušili. Synteticky vytvořené tenzidy, například Sodium laureth sulfát, zkráceně SLS a podobné látky, které obsahují slovo sulfate, vytvářejí bohatou pěnu, ale zároveň mohou narušit ochranný film pleti, čímž ji vysušují a snižují její obranyschopnost.

Vůně a barvy prodávají kosmetiku

Parfémy a barviva jsou složky kosmetických produktů, které produkt prodávají. Barva upoutá váš zrak a nádherně vůně zapůsobí na váš čich. Tímto vjemem se těžko odolává.

V kosmetice se můžete setkat s přírodními, ale i umělými přísadami. V tomto směru toho ze složení hodně nezjistíte. Tyto složky jsou označovány převážně číslem a zda jde o syntetickou nebo přírodní látku zjistíte jen podle seznamu.

Ale zde můžete využít své smysly. Přírodní kosmetika má jemnější vůni a také barva je přirozenější.

Spojení olejů a vody

Emulgátory jsou látky, které zajišťují spojení vody a oleje, čili dvou základních složek, které obsahuje většina kosmetických produktů. Přírodní kosmetika by měla obsahovat přírodní emulgátory, které se přidávají v co nejmenším množství.

Prírodné vône v prírodnej kozmetike

Testování na zvířatech a živočišné látky

Přírodní kosmetika může obsahovat živočišné produkty, jako je včelí vosk, lanolin, med a pod. Pokud se chcete vyhnout takovým přísadám, hledejte kosmetiku s označením vegan.

Potěšilo vás, že jste našli kosmetiku, která není testována na zvířatech? V Evropské unii je zakázáno testovat kosmetické produkty na zvířatech a také prodej takových produktů je v EU zakázán.

Česká a slovenská přírodní kosmetika

Na trhu najdete několik značek slovenské a české přírodní kosmetiky a stále přibývají další, ale málokterá z nich má certifikát. Důvodem není nižší kvalita výrobků, ale finance či náročná byrokracie, která je s vyřizováním certifikátu spojena.

Slovenská přírodní kosmetika Soaphoria

Mezi nejznámější přírodní kosmetiku, která se vyrábí na Slovensku, patří jednoznačně Soaphoria. Již několik let se můžete s touto značkou setkávat nejen v e-shopech, ale i v kamenných prodejnách.

Soaphoria klade důraz nejen na kvalitu a čerstvost surovin, ale zaměřuje se i na ekologické zpracování surovin, poctivou ruční práci, recyklovatelné materiály a balení a etickou firemní kulturu.

Dulcia Natural

Slovenská značka, která vyrábí přírodní kosmetiku s maximálním množstvím přírodních a bio složek - bylinné a rostlinné výtažky, růžová voda, aloe vera, esenciální oleje ... Nenajdete v ní žádné konzervanty, umělá barviva, parabeny, tenzidy a ani živočišný tuk.

V nabídce přírodní kosmetiky Dulcia Natural najdete různé produkty:

  • na pleť - hydratační masky, přípravky na čištění pleti i proti vráskám ...
  • na tělo - deodoranty, mýdla, šampony...
  • pro ústní hygienu - sérum na zuby, mátová voda...
  • dekorativní kosmetiky - rtěnky, oční linky, lak na nehty...
  • i parfémy.

Zaujala vás přírodní kosmetika Dulcia Natural? Přečtěte si o ní více v profilu Dulcia Natural, kde jsme se věnovali podrobněji složkám kosmetiky i výrobkům.

Přírodní kosmetika Ponio

Znáte šampúch nebo pazúch? Pod těmito označeními se skrývá další slovenský výrobce přírodní kosmetiky. Ponio vyrábí své produkty s ohledem na životní prostředí a snaží se snižovat produkci odpadů na minimu.

Produkty přírodní kosmetiky Ponio se řadí i mezi veganské. Nenajdete v nich žádné živočišné látky. Jako náhradu by mohli používat levný palmový olej, ale oni se rozhodli vydat čistou cestou a používají kakaové máslo.

Rodinná firma Pleva

Za přírodní kosmetikou Pleva stojí česká rodina, která se věnuje chovu včel a ze včelích produktů začala vyrábět první kosmetické přípravky. Díky velkému zájmu o jejich produkty, rozšířili svou výrobnu a dnes v jejich nabídce najdeme kolem 70 přírodních produktů.

Přírodní kosmetika Pleva používá ve svých výrobcích propolis, mateří kašičku, včelí vosk a také včelí jed. Nepoužívají zbytečné chemikálie, ale přírodní esenciální oleje a rostlinné výtažky. Většinu jejich produktů najdete ve skleněném obalu.

Certifikáty přírodní kosmetiky

Je toho na vás hodně? V spleti různých umělých a přírodních složek, přičemž 1 produkt někdy obsahuje i 20 různých, je mimořádně obtížné se vyznat. A proto se nám to výrobci přírodní kosmetiky snaží usnadnit tím, že na obalu uvádějí podíl přírodních složek v % nebo logo certifikátu, jehož podmínky produkt splňuje.

I zde je malý háček, protože existuje řada společností, které certifikáty přírodní kosmetiky nebo BIO udělují. Aby kosmetický produkt dostal konkrétní certifikát, musí splňovat jejich podmínky. Některé certifikační společnosti přítomnost menšího množství syntetických látek povolují (nejčastěji jde o konzervační látky, které prodlužují životnost kosmetiky), některé kladou důraz i na obal produktu.

COSMOS Organic a COSMOS Natural

Certifikát prírodnej a bio kozmetiky Cosmos OrganicCOSMOS je nezávislé a neziskové sdružení, které založili členové certifikačních společností:

  • BDIH – Německo,
  • Cosmebio – Francie,
  • Ecocert – Francie,
  • ICEA – Itálie,
  • Soil Association – Velká Británie.

Je to certifikace podle mezinárodního standardu COSMOS nebo soukromého standardu EcoCert. Pod označením COSMOS můžeme najít 2 druhy certifikátů.

Produkty, které obdrží certifikát COSMOS Organic musí obsahovat pouze látky přírodního původu (výjimku tvoří látky ze schváleného seznamu) a minimálně 95% ze všech přírodních látek musí mít organický původ. V celkovém složení musí být minimálně 20% složek organických a při oplachovacích produktech 10%.

Certifikát COSMOS Organic se nezabývá jen složením, ale produkty musí splňovat i další podmínky.

  • Musí splňovat ekologické výrobní a zpracovatelské procesy, které respektují zdraví.
  • Zodpovědně využívat přírodní zdroje.
  • Respektovat biodiverzitu.
  • Nemohou obsahovat ropné a geneticky modifikované složky, kromě povolených konzervantů.
  • Musí být baleny v recyklovatelných obalech.

COSMOS Natural dostanou ty přírodní produkty, které splňují všechna kritéria certifikátu COSMOS Organic, kromě procentního podílu organických složek.

NaTrue – přírodní i bio kosmetika

Certifikát prírodnej kozmetiky NaTrueCertifikát NaTrue můžete najít na přírodní i bio kosmetice. Všímejte si, kolik hvězdiček na značce je.

  • Jedna hvězdička - kosmetika neobsahuje žádné syntetické látky, produkt je čistě přírodní.
  • Dvě Hvězdičky - produkt se skládá z čistě přírodních látek s organickým složením z ekologického zemědělství nebo z kontrolovaných sběrů v přírodě.
  • Tři hvězdičky - produkt je čistě přírodní a až 95% složek je z ekologického hospodářství nebo z kontrolovaného sběru v přírodě.

Od 1.1.2021 se certifikace změnila na 2 druhy: přírodní a organická kosmetika. Certifikát přírodní kosmetika s organickým složením se již používat nebude. Kosmetika s tímto certifikátem má platnost do vypršení certifikátu.

CPK a CPK BIO

Český certifikát prírodnej kozmetiky CPKČeská společnost, která uděluje certifikát jen takovým výrobkům, které obsahují přírodní složky. Zaměřuje se také na výrobu produktu a na jeho obal, který by měl být recyklovatelný. Kosmetika s certifikátem CPK je složena z přírodních látek, neobsahuje syntetické parfémy a barviva, silikony, vazelínu, parafín ani geneticky modifikované látky, syntetické UV filtry... Najdete v ní minimální množství povolených konzervačních látek.

Kromě toho, výrobce přírodní kosmetiky musí dbát na kvalitu surovin, používat ekologické materiály, nepoužívat živočišné složky, kromě včelího vosku a derivátů lanolinu, dbát na ekologické likvidování odpadu.

Pro získání certifikátu CPK BIO musí kosmetika splňovat podmínky certifikátu CPK a navíc obsahovat minimálně 20% BIO složek. Za bio složky jsou považovány ty, které mají certifikát o ekologickém původu.

Certifikát CPK BIO se uděluje jen na 15 měsíců s společnost dělá každý rok kontrolu, někdy dokonce výrobců namátkově kontrolují.

COSMEBIO

Certifikát Cosmebio získají pouze ty produkty, které obsahují minimálně 95% přírodních složek.

ECOGARANTIE

V kosmetických produktech s tímto označením určitě nenajdete syntetická aromata, konzervační látky, geneticky modifikované suroviny či fosfáty. Produkty jsou biologicky odbouratelné.