Růžová voda nebo růžový olej?


Růžová voda a růžový olej nejsou nejnovějším módním hitem. Růžová voda se začala vyrábět již před několika staletími a dnes hlásí svůj návrat.

Kromě blahodárných účinků na pokožku se růžová voda používá také při bolesti hlavy či na zmírnění stresu. Růžový olej má antibakteriální a antidepresivní účinky a působí i proti svalovým křečím.

Růžová voda nebo růžový olej?

Kvalitní a originální produkty z růží se vyrábějí z damascénské růže. Mezi ostatními vyniká nejen svou nádhernou aromou, ale také koncentrací a složením látek, které mají příznivý vliv na pokožku. Rozdíl mezi růžovou vodou a růžovým olejem je v procesu výroby a množstvím použitých lupenů růží.

Dalším podstatným rozdílem je koncentrace účinných látek. V růžovém oleji jsou aktivní látky koncentrovanější. Před použitím je třeba jej rozředit. Vyšší koncentrace látek v čistém růžovém oleji se odráží i na jeho ceně. Stejné účinky lze dosáhnout i při pravidelném používání růžové vody, která se již neředí.

Účinky na pokožku:

Růžový olej a voda mají podobné účinky na pokožce. Rozdíl je v koncentraci účinných látek.

 • zmírňují tvorbu vrásek a zjemňují již vzniklé vrásky,
 • zpevňují a omlazují,
 • působí jako prevence proti stárnutí pleti,
 • zlepšují její obranyschopnost,
 • hydratují a zanechávají ji jemnou a hebkou,
 • detoxikují a vyrovnávají pH,
 • zabíjejí bakterie, které způsobují akné,
 • chrání před vznikem akné a ekzémy,
 • zjemňují jizvičky po akné i hlubší jizvy,
 • redukují černé tečky a chrání před vznikem nových,
 • zbavují pokožku odumřelých kožních buněk,
 • pomáhají i při otocích a tmavých kruzích,
 • zmírňují zarudnutí a podráždění,
 • vyživují suché vlasy,
 • pomáhají při bolesti hlavy, depresích a napětí,
 • můžete použít jako přírodní parfém,
 • můžete je přidávat do koupele,

Růžový olej je třeba před použitím rozředit.

Ručně dělané mýdla a svíčky z růžového oleje

Všestranné použití

Růžová voda na vlasy nebo růžový olej na tělo? Všestrannost se tímto produktem neupře. Vynikají výraznou květinovou vůní, takže je můžete použít i jako přírodní parfém. Pomohou vám s problematickou pletí, prvními projevy stárnutí pokožky, suchými vlasy či křečemi v nohou a rukou. Použití těchto přípravků je vhodné nejen pro ženy všech věkových kategorií.

Nejlepší účinky uvidíte na pokožce. Zmírní proces stárnutí a tvorbu vrásek, zlepší její obranyschopnost, zbaví toxických a škodlivých látek, zabrání tvorbě akné, ekzémů a černých teček. Můžete je přidat do krémů, pleťových masek nebo do koupele.

Vhodné i pro vnitřní použití

Růžovou vodu i růžový olej nemusíte používat jen jako kosmetický přípravek, ale jsou vhodné i na vnitřně použití. Pomáhají se zdravotními problémy, které mají původ v infekcích. Je třeba použít jen kvalitní čisté přírodní produkty, které je třeba i správně zředit. V opačném případě by vám jejich užití mohlo způsobit zdravotní komplikace.

Stres a vnitřní napětí

Použití růžové vody nebo oleje je vhodné pokud vás bolí hlava, jste napětí, nemůžete usnout nebo máte depresivní náladu. Pár kapek růžového oleje na spáncích nebo namočený hadřík, který si přiložíte na čelo, vám s těmito problémy může pomoci. Ale pozor, silná aroma těchto produktů může u citlivějších osob spustit migrénu.

Jak se růžová voda a olej vyrábějí?

Oba produkty mají řadu výhod, pro které se vyplatí si je pořídit. Při jejich výrobě hraje důležitou roli čas sklizně růžových lupenů. Ty se sbírají brzy ráno - od cca 4:00 do 10:00. Právě v této době má damascénská růže nejintenzivnější vůni a také největší množství účinných složek.

Růžová voda je vodní destilát, ve kterém kromě vody a destilátu z růžových lupenů nic jiného nenajdete. I když je damascénská růže růžová, barva růžové vody je průzračná.

Čistý růžový olej se řadí mezi nejvzácnější oleje na světě. Abyste získali jedno kilo oleje, potřebujete až 3 tuny růžových lupenů. Lupeny růží se zalijí vodou a po určitém čase tato směs projde destilací vodní párou. Vodní pára projde celým obsahem směsi. Tento proces se opakuje a růžový olej vyplave na povrch, odkud se sklízí a cedí.

Výroba růžové vody

Růžová voda na vlasy, obličej i tělo

Použití růžové vody je téměř identické s růžovým olejem, ale na rozdíl od oleje obsahuje méně účinných látek a jejich koncentrace je nižší. Můžete ji používat na pleť, aniž byste ji museli ředit.

 • Čistící účinky - růžovou vodu můžete použít k odlíčení jemného make-upu nebo smíchat s kosmetikou na čištění pleti, či čistící pleťovou maskou. Zbaví pleť nečistot i odumřelých kožních buněk.
 • pH pleti - vyrovnává pH pokožky, díky čemuž se zvyšuje její obranyschopnost. Pravidelným používáním bude pleť hebká a vláčná.
 • Hydratace pleti - nedostatek vlhkosti v pokožce je jedním z častých důvodů vzniku vrásek. Růžová voda dodá pleti potřebnou vlhkost, čímž zabrání tvorbě vrásek a stárnutí pokožky.
 • Zmírňuje zarudnutí a podráždění pleti.

Růžová voda na akné

Pokud vás trápí černé tečky na obličeji či akné, začněte pravidelně používat růžovou vodu. Kombinace čisticích, antibakteriálních a stahujících účinků udrží pleť čistou, jemnou a hladkou.

Růžová voda na akné je vysoce účinným a čistě přírodním prostředkem v boji proti akné. Účinně ničí bakterie, aniž by pleť podráždila.

Popáleniny a jizvy

Růžovou vodu můžete použít i na popáleniny. Má ochlazující účinek a chrání ránu před infekcí. Naneste menší množství vody na popáleninu a jemně vmasírujte do pokožky. Nechte 20 - 30 minut působit a místo opláchněte čistou vodou.

Spálili jste se na slunci? Růžová voda zchladí spálená místa a zároveň poskytne pokožce ochranu před UV zářením a hydrataci.

Pokud vás trápí viditelné jizvy či jizvičky nejen po akné, natírejte je pravidelně růžovou vodou. Vyživuje, hydratuje a regeneruje pokožku, díky čemuž se jizvy zmenší a stanou se méně viditelnými.

Akné a jizvičky na bradě

Unavené a oteklé oči

Růžovou vodou navlhčíte vatové tampony a na pár minut přiložíte na oční víčka, podobně jako okurkové plátky. Zlepšením cirkulace krve a ochlazením očního okolí se zbavíte otoku.

Růžovou vodu můžete použít i na vlasy

Pozitivní vlastnosti růžové vody můžete využít i na vyživení a zlepšení stavu vašich vlasů. Zvýrazní jejich lesk a zlepší kvalitu suchých vlasů. Použít ji můžete různě:

 • přimíchejte pár kapek vody do šamponu,
 • přimíchejte pár kapek do kondicionéru,
 • přidejte pár kapek růžové vody do čisté vody a opláchněte si jí umyté vlasy.

Pravidelným používáním zabráníte i tvorbě lupů. Stačí když si ji budete 1 - 2 krát týdně vtírat do vlasové pokožky.

Čistý růžový olej

Čištění pletiRůžový olej obsahuje přibližně 300 různých přírodních látek. Mezi ty nejdůležitější patří: citronellyn acetát, citral, citronellol, carvone, nerol, methyl eugenol, eugenol, farnesol a další. Tyto složky příznivě působí na pokožku i organismus lidského těla.

100% růžový olej nikdy nepoužívejte přímo na pokožku. Je třeba jej nejprve rozředit například s olivovým, jojobovým, arganovým olejem nebo jej přimíchejte do své kosmetiky.

Účinky růžového oleje na pleť

 • antioxidační vlastnosti - zachycuje volné radikály a zabraňuje tak předčasnému stárnutí pleti. Zpevňuje pleť a zlepšuje cirkulaci krve.
 • omlazující účinek - udržuje rovnováhu pokožky. Optimální poměr lipidů a tekutin, čímž se zamezí tvorbě vrásek a stárnutí pleti. Vaše tvář si zachová svěží a mladistvý vzhled. Z tohoto důvodu se přidává do více liftingových kosmetických produktů.
 • podporuje regeneraci buněk pokožky - pleť nejen že mladší vypadá, díky obnově buněk i mladší je.
 • antibakteriální - brání propuknutí bakteriálních a mikrobiálních infekcí na pokožce.
 • pomůže v boji s akné, ekzémy a zlepší hojení ran a drobných popálenin.

Kromě účinků na pokožku, růžový olej působí antidepresivně - aroma zmírňuje pocit napětí a úzkosti, proto se využívá v aromaterapii. Při vnitřním použití může pomoci s onemocněními tlustého střeva, žaludečních potíží, s revmatismem nebo s onemocněním močových cest, pokud je jejich původ v infekci. V tomto případě je mimořádně důležité růžový olej správné zředit.

Trápí vás svalové křeče? Přidejte pár kapek růžového oleje do masážního gelu a vmasírujte do těla.