Srovnání nejoblíbenějších produktů s kyselinou hyaluronovou


Je kyselina hyaluronová skutečně zázrakem v kosmetice? O kyselině hyaluronové se napsalo toho již celkem dost. Někdo nedá na tuto kosmetiku nedá dopustit, jiní říkají, že jde jen o přehnaný marketing, na kterém kosmetické firmy vydělávají. A proto jsme se rozhodli, že se podíváme na tuto "zázračnou látku" hlouběji a porovnali jsme několik nejprodávanějších produktů s kyselinou hyaluronovou. Porovnání najdete na konci článku.

O kyselině hyaluronové

Kyselina hyaluronová byla objevena v roce 1934, takže nejde o žádnou novinku. V posledních pár letech se její využití značně rozšířilo a ve velkém se začala používat v boji proti stárnutí pokožky. V kosmetice ji můžete najít pod různými pojmenováními: Hyaluronic Acid, zkráceně HA, glykosaminoglykan či hyaluron.

Kyselina hyaluronová je polysacharid, čili velká molekula složená z jednoduchých sacharidů. Je to bílý prášek, který se po kontaktu s vodou mění na gel. Přirozeně se nachází v našem organismu.

Kyselina hyaluronová jako součást organismu

V lidském organizmu se nachází přibližně 15 g kyseliny hyaluronové. Téměř 50% je v kůži, méně v kloubní tekutině, v pojivových tkáních, v očním sklivci a pupeční šňůře. Nachází se i v mezibuněčném prostoru, kde vyplňuje prostor mezi buňkami.

Tuto kyselinu dokáží produkovat téměř všechny buňky v těle. Následně se protlačuje z buňky ven, do mezibuněčného prostoru. Čím jsou buňky starší, tedy čím jsme starší, tím méně kyseliny hyaluronové si dokážeme vytvořit.

Nechce se vám číst? Pusťte si naše krátké video a na konci najdete i srovnání krémů s kyselinou hyaluronovou. 

Výživové doplňky nebo kosmetika?

Pokud nanášíte kyselinu hyaluronovou přímo na pokožku ve formě krémů nebo sér, její účinek je rychlejší a viditelnější než při výživových doplňcích.

Kyselina hyaluronová pokožku hydratuje, redukuje jemné vrásky, zmírňuje zarudnutí a dermatitidu. Jelikož podporuje tvorbu kolagenu, zvyšuje celkovou pevnost a pružnost kůže.

Chcete-li rychleji dosáhnout mladistvý vzhled, vyhladit vrásky a tento stav pokožky si i dlouhodobě udržet, je dobré kombinovat používání kosmetiky s výživovými doplňky.

Někteří dermatologové používají kyselinu hyaluronovou injekčně. Místo pod vráskou se ihned vyplní a pleť se vypne. Takové vyhlazení vrásek může vydržet až rok.

 

Kyselina hyalurónová na vyplnenie vrások injekčne

Hydratační vlastnosti

O kyselině hyaluronové se mluví jako o jedné z nejlepších hydratačních látek používaných v kosmetice, díky schopnosti navázat velké, opravdu velké množství vody. Jedna molekula dokáže navázáním vody zvětšit svůj objem 1000 až 2000 násobně, čímž získá gelovou konzistenci. V závislosti na potřebách organismu je schopna vodu uvolňovat, udržovat nebo absorbovat. V podstatě, v těle funguje jako nepřetržitý zásobník vody. Hlavně pro tuto schopnost se využívá v kosmetice na vypnutí pleti, vyplnění vrásek nebo i zvětšení rtů.

Hojení ran a zánět

Vědecké studie poukazují na příznivé účinky při hojení ran na pokožce. V místě rány tělo koncentraci kyseliny hyaluronové zvyšuje, protože reguluje zánět a vysílá organismu signál k vytvoření nových krevních cest. Hyaluron dokáže regulovat i ukládání kolagenu a snižuje riziko vzniknutí velké a nepěkné jizvy.

Ideální koncentrace nebo čím více, tím lépe?

Pokud si i vy myslíte, že čím více kyseliny hyaluronové do pokožky dostanete, tím lépe, mýlíte se. I zde platí staré známé "všeho s mírou". Příliš vysoké množství kyseliny hyaluronové v kosmetickém produktu může mít na pokožku negativní vliv a dokonce i způsobovat záněty.

Ideální koncentrace kyseliny hyaluronové je okolo 2%. Pokud máte pokožku citlivou, náchylnou na záněty a podráždění, je lepší sáhnout po kosmetice, která obsahuje méně než 2% hyaluronu.

Sérum kyselina hyalurónová s pipetkou

Kyselina hyaluronová v make-upu - ano nebo ne?

Make-up, který pokožku hydratuje během dne. To zní výborně. Jeho účinnost je ale sporná. Malé molekuly kyseliny hyaluronové mohou způsobit proniknutí jiných složek z make-upu do nitra pokožky, což může způsobit alergické reakce nebo podráždění. Také může být problém ve složení make-upu. Pokud obsahuje látky, které brání průniku hyaluronu do pokožky, nedočkáte se žádných pozitivních výsledků.

Pokud sáhnete po produktech na líčení s vysokomolekulární kyselinou hyaluronovou, riskujete dehydrataci pokožky. Molekuly hayluronu kvůli dalším složkám make-upu nebudou moci získávat vlhkost z okolí a budou ji čerpat z pokožky.

Z vědeckého hlediska make-up s obsahem kyseliny hyaluronové nemá téměř žádné hydratační vlastnosti. Krémy a séra poskytnou pokožce mnohem více hydratace.

Druhy kyseliny hyaluronové

Určitě jste se již setkali s pojmy jako nízkomolekulární a vysokomolekulární kyselina hyaluronová. To ale není všechno. Existuje několik dalších druhů této látky. Jejich vlastnosti se mírně odlišují:

 • hydrolizovaná kyselina hyalurónová – molekuly jsou malé a snadno pronikají hlouběji do pokožky, kde se postarají o její hydrataci. Vznikly rozbitím původních velkých molekul. Velikost jednotlivých částí se pohybuje v rozmezí 100 až 300 kDa.
 • acetylovaný hyaluronát sodný – přilne k povrchu pokožky a zůstává na ní i když si obličej umyjete. Poskytne tak pokožce dlouhotrvající hydrataci, až 12 hodin. Má větší a delší hydratační vlastnosti než klasická kyselina hyaluronová.
 • hyaluronát sodný – většinou jde o vysokomolekulární kyselinu hyaluronovou, která zůstává na povrchu pokožky, kde vytvoří ochranný film a brání odpařování vody z kůže. Tato složka může mít i menší molekuly, které proniknou hlouběji do pokožky. V kombinaci s čistým hyaluronátu se jejich účinky znásobují. 

Velikost molekul

Dalton je jednotka atomové hmotnosti. Čím větší je hmotnost atomu, tím větší má molekula hmotnost i velikost. Podle nejnovějších studií je pro pokožku nejpřijatelnější velikostí molekula kyseliny hyaluronové s velikostí od 50 kDa do 130 kDa. Molekuly v tomto rozmezí přechází do hlubších vrstev kůže.

Vyhľadenie vrások pred a po

Vysokomolekulární kyselina hyaluronová

Za vysokomolekulární se považují molekuly s velikostí 500 kDa a více. Čím větší jsou molekuly, tím obtížněji pronikají do pokožky. Jejich účinek se projevuje pouze ve vrchní vrstvě pokožky a má krátkodobý efekt.

Příliš velké molekuly mohou dokonce způsobit vysušování pokožky. Hyaluron zůstane na povrchu pleti, kde se snaží získat vodu. Obvykle k tomu postačí vlhkost ve vzduchu, ale pokud se pohybujete v suchém prašném prostředí, molekuly nemají odkud čerpat vodu, a tak ji začnou odebírat pokožce.

Po použití přípravku s velkými molekulami a následném opláchnutí vodou, se pleť může zdát jemná a hebká, ale je to jen díky tenoučkému filmu hyaluronu na povrchu. Tento efekt vydrží jen pár hodin.

Pokud je vaše pokožka dostatečně hydratovaná, můžete klidně sáhnout i po takových produktech. Velké molekuly kyseliny hyaluronové vytvoří na pleti ochranný film, který může pomoci jiným aktivním látkám (rozpustným ve vodě) proniknout hlouběji do pokožky. Na časté používání této kosmetiky si dávejte pozor. Ani se nenadějete a můžete mít problémy se suchou pletí.

Nízkomolekulární kyselina hyaluronová

Ani menší molekuly nejsou pro pokožku bezproblémové. Nejnižší molekulová hmotnost hyaluronu, se kterou se můžete setkat je 50 kDa. Jejich účinek na pleť může být negativní. Molekula s takovou hmotností se považuje za ultra-nízkou molekulu. Na ultra-nízkou molekulu se mohou navázat nečistoty (různé chemikálie, které jsou součástí kosmetiky, bakterie, toxiny ...) a způsobit zánět v hlubší vrstvě pokožky. Samotná kyselina hyaluronová tento zánět nezpůsobí, ale nečistoty, které s sebou přinese.

Jaká je nejlepší velikost molekul?

V kosmetice se nejčastěji používá nízkomolekulární kyselina hyaluronová s velikostí molekul od 100 do 300 kDa.

Nejlepších výsledků dosáhnete požíváním kosmetiky s kyselinou hyaluronovou, která má hmotností molekul 130 kDa. Po 60 dnech pravidelného používání se zredukovaly vrásky a pružnost pokožky se zvýšila o 20%. Příznivý vliv na pokožku mají všechny zbývající velikosti, jen jejich výsledný efekt je slabší a méně trvanlivý.

Kolagén, kyselina hyalurónová a elastín vekom klesajú

Výsledek závisí na stavu vaší pokožky

Takže, jaká kyselina hyaluronová je nejlepší? Na tuto otázku vám přesně neodpoví nikdo. Účinek je závislý od stavu vaší pokožky.

Nejlepší je sáhnout po produktech, které obsahují více druhů. Nejčastěji se setkáte s kosmetikou, která obsahuje dva druhy - vysokomolekulární a nízkomolekulární. Pokožka je tak hydratovaná nejen na povrchu, ale i v hlubších vrstvách. Vrásky jsou vyplňovány zevnitř, díky čemuž je efekt trvalejší. Ojediněle se můžete setkat i s kosmetikou, která obsahuje kyselinu hyaluronovou ve třech až pěti velikostech.

Nežádoucí účinky kyseliny hyaluronové

Kyselina hyaluronová je bezpečná látka. Jelikož se přirozeně nachází v organismu, alergické reakce jsou velmi vzácné.

Jaký vliv má kyselina hyaluronová na těhotné a kojící ženy se zatím přesně neví. Předpokládá se, že podání hyaluronu injekčně (do kloubu) je bezpečné. Užívání této látky orálně (formou tabletek) nebo v kosmetice se pro těhotné a kojící ženy nedoporučuje, protože nemáme dostatek informací o tom, jak kyselina hyaluronová ovlivňuje plod a mateřské mléko.

Užívání této látky by se měli vyhýbat i onkologičtí pacienti. Některé studie naznačují, že může způsobit rychlejší růst nádorů.

Srovnání produktů s kyselinou hyaluronovou

O účincích kyseliny hyaluronové na pokožku není nejmenších pochybností. Vybrat si ale takový produkt, který pleť omladí, osvěží, rozjasní, vyhladí a vypne, může být náročnější.

Přírodní kosmetika Saloos kyselina hyaluronová

 • Saloos sérum kyselina hyalurónovápro všechny typy pleti
 • přírodní kosmetika s více než 2% kyseliny hyaluronové
 • 2 druhy kyseliny hyaluronové

Přírodní hyaluronové sérum Saloos obsahuje dva druhy kyseliny hyaluronové. Vysokomolekulární, která se postará o okamžité omlazení a hydrataci pokožky na jejím povrchu a nízkomolekulární, která hydratuje a vyživuje pokožku v hlubších vrstvách. Díky ní si pleť udrží mladistvý vzhled déle.

Součástí tohoto přípravku je i patentovaný komplex Fucocert, který podporuje regeneraci buněk, dodává pokožce svěžest a rozjasní ji. V kombinaci s kyselinou hyaluronovou je pleť nejen hladší a pružnější, ale také vitálnější a mladší.

Saloos kyselina hyaluronová sérum patří mezi přírodní kosmetiku a obsahuje více než 2% kyseliny hyaluronové, což je maximální možná koncentrace, aby měla na pokožku příznivý vliv.

Cena produktu je přibližně 239 Kč.

Množství: 15ml

Saloos sérum s kyselinou hyaluronovou

Loreal Revitalift Filler sérum

 • vysoká koncentrace nízkomolekulární kyseliny hyaluronové
 • všechny typy pleti, hlavně zralá pleť s vráskami

Sérum Loreal Revitalift Filler obsahuje 10-krát více kyseliny hyaluronové, než jiná kosmetika této značky. Vyplňující hyaluronové sérum obsahuje menší molekuly, které se dostanou do hlubších vrstev pokožky. Vysoký obsah účinné látky je dostatečnou zárukou hydratace pleti uvnitř pokožky. Ta se z nitra vypne a redukuje vrásky i na povrchu.

Hyaluron v pokožce nasákne vodu a zvětší svůj objem, čímž vyhladí vrásky, zpevní a omladí pleť. Podpoří tvorbu kolagenu a zvýší tak její pružnost a elasticitu.

Sérum Loreal Revitalift Filler

Jelikož sérum Loreal Revitalift Filler obsahuje nízkomolekulární kyselinu hyaluronovou jeho účinky se projeví až po měsíci pravidelného používání.

Testování účinku přineslo zajímavé výsledky - pleť je plnější o 27%, zmenšení vrásek kolem očí o 20% a vrásek při horním rtu o 15%. I když si na výsledný efekt musíte pár týdnů počkat, mladistvý vzhled, plnější a pevnější pleť bez vrásek vydrží déle.

Za Loreal Revitalift Filler sérum zaplatíte kolem 357 Kč.

Množství: 16ml

Loreal Revitalift Filler

Eucerin Hyaluron Filler

Nočné sérum s kyselinou hyalurónovou Eucerin Hyaluron Filler

 • vhodné pro všechny typy pleti, zejména pro zralou pleť
 • nízkomolekulární kyselina hyaluronová
 • vysokomolekulární kyselina hyaluronová

Eucerin Hyaluron Filler je sérum určené na omlazení a vyhlazení pleti. Tento produkt má dvojí účinek a pečuje o pleť zvenku i zevnitř. Po měsíci pravidelného požívání bude vaše pleť o 90% hladší, jasnější, vypnutější, pevnější, jemnější a zjemní se i póry.

Hyaluron v Eucerin Hyaluron Filler má dvě velikosti molekul, které účinkují uvnitř a také na povrchu pokožky. Sérum nanesete večer na pleť a už ráno díky vysokomolekulární HA můžete vidět zlepšení stavu pokožky. Účinky nízkomolekulární kyseliny hyaluronové se projevují uvnitř pokožky.

Pleť je hydratovaná na povrchu a také v hlubších vrstvách, čímž se zmírňují až ztrácejí vrásky, pokožka je vypnutější a hladší. Další účinné látky této kosmetiky (ovocné kyseliny a glycin saponin) pomáhají odstraňovat odumřelé kožní buňky a v buňkách podporují tvorbu vlastní HA.

Cena Eucerin Hyaluron Filler vyplňujícího séra je přibližně 649 Kč.

Množství: 30ml

Eucerin Hyaluron Filler

Nivea Hyaluron Cellular Filler

 • Nivea hyaluron Cellular Fillerpro všechny typy pleti, hlavně zralou
 • nízkomolekulární kyselina hyaluronová

Vyplňující sérum Nivea Hyaluron Cellular Filler s kyselinou hyaluronovou patří do skupiny anti-aging produktů, je vhodné pro všechny typy pleti, avšak především jako součást péče zralé pleti. Sérum obsahuje nízkomolekulární kyselinu hyaluronovou a 20% glycerinu, která ihned po nanesení proniká do pokožky a začíná ji hydratovat. Hloubková hydratace se sice neprojeví okamžitě, ale pravidelným užíváním se její stav stále zlepšuje.

Redukuje vrásky, zvyšuje pružnost kůže, podporuje tvorbu kolagenu a pleť osvěžuje. Jelikož se hyaluron dostává do hlubších vrstev pokožky zmírňuje viditelnost jemných i hlubších vrásek. Pokožka je vyživená, pevnější a pružnější.

Cena Nivea Hyaluron Cellular Filler séra je přibližně 338 Kč.

Množství: 30ml

Nivea Hyaluron Cellular Filler

Eveline Cosmetics Hyaluron Clinic 3v1

Eveline Hyaluron sérum 3v1

 • všechny typy pleti
 • 1 druh kyseliny hyaluronové

Hydratační sérum Eveline Hyaluron Clinic 3v1 je vhodné pro všechny typy pleti. Pokožku rozjasní, osvěží a zvýší její obranyschopnost. Sérum obsahuje kyselinu hyaluronovou a další látky, které zvyšují a udržují v kůži vlhkost.

Kromě kyseliny hyaluronové, která pokožku hydratuje a vyhlazuje mimické vrásky, obsahuje vitamín B5 a další složky, které pleť zklidňují, zachycují volné radikály, podporují regeneraci buněk, zpevňují a tonizují pokožku. Pleť je svěží, vitální a má mladistvý vzhled. Sérum je možné aplikovat i pod make-up. Prodlužuje jeho trvanlivost.

Cena Eveline Hyaluron Clinic je přibližně 189 Kč.

Množství: 110ml

Evelin sérum s kyselinou hyaluronovou 3v1

Ryor kyselina hyaluronová gel

 • Ryor gél s kyselinou hyalurónovoupro všechny typy pleti a věkové kategorie
 • obsahuje nízkomolekulární kyselinu hyaluronovou

Gel s kyselinou hyaluronovou Ryor je vhodný pro všechny typy pleti a pro všechny věkové kategorie. Pokožku intenzivně hydratuje, postupně vyhlazuje vrásky a předchází jejich tvorbě.

Obsahuje nízkomolekulární kyselinu hyaluronovou, takže na účinky tohoto gelu si budete muset pár dní (cca měsíc a více) počkat.

Nízkomolekulární HA pronikne do hlubších vrstev pokožky, kde ji hydratuje a zvýší její pružnost. Nezůstává na povrchu pokožky, takže nevytváří ochrannou bariéru před vnějšími vlivy.

Cena produktu Ryor kyselina hyaluronová gel se pohybuje kolem 149 Kč.

Množství: 30ml

Ryor gel s kyselinou hyaluronovou