Veganská nebo raw kosmetika?


Kromě běžných produktů, které obsahují množství syntetických látek, se stále častěji objevuje i kosmetika, která je zaměřena na přírodu a ekologii. Přírodní a bio kosmetika se v současnosti dostávají do popředí a pokud jste si mysleli, že v této oblasti již nic novější a hlavně ekologičtější nenajdete, mýlili jste se. Dalším typem kosmetiky, která je vyráběna s ohledem k přírodě, je veganská a raw kosmetika.

Slova jako vegan a raw si většina z nás spojuje hlavně s jídlem, způsobem stravování a životním stylem. A právě v tomto má základ i tento typ kosmetiky. Platí u ní stejná pravidla.

Veganská kosmetika

Veganství není jen o omezován ve stravě, ale i o způsobu života. Vegani nejen že vyloučili ze své stravy maso, ale i jídla, které pocházejí nebo obsahují ingredience ze zvířat. V jejich jídelníčku nenajdete mléko, smetanu, vajíčka... nic co pochází nebo se získává ze zvířat. Totéž platí i pro oblečení a kosmetiku.

Veganskou kosmetiku poznáte podle loga květu Vegan Society. Kosmetické produkty s tímto logem nebyly testovány na zvířatech a neobsahují látky živočišného původu.

Co ve veganské kosmetice určitě nenajdete?

Ve veganské kosmetice nenajdete látky, které mají živočišný původ, například:

Pokud si přečtete složení kosmetického produktu, najdete tam sice látky, které obsahuje, ale ne jejich původ. Proto je dobré se při koupi veganské kosmetiky zaměřit na produkty s certifikátem nebo na značky, které znáte.

Raw kosmetika

Raw je způsob stravování, kdy jídlo neprochází tepelnou úpravou. Povolené je pouze zahřátí na maximální teplotu 45°C. V podstatě, raw stravování je založeno na konzumaci syrového jídla.

Syrové jídlo obsahuje velké množství vitamínů, minerálů, enzymů a živin, které se vařením zničí. Pokud zahřejete potraviny nad 45°C, začínají se jako první rozpadat enzymy a za nimi další důležité živiny. Tento princip je zachováván i při raw kosmetice.

Doba trvanlivosti

Raw kosmetika obsahuje látky z rostlin, ovoce a zeleniny. Nevýhodou této kosmetiky je její krátká doba trvanlivosti. V těchto produktech nenajdete ani vodu. Pokud by ji obsahovala, museli byste ji spotřebovat během pár dní.

Jako základ raw kosmetiky se používají za studena lisované oleje nebo kakaové máslo.

Pokud byste chtěli raw kosmetiku zcela bez konzervačních látek, museli byste si ji připravit doma a spotřebovat do pár dní. Raw kosmetika vyráběná kosmetickými společnostmi má záruku pár měsíců až 1 rok a jak konzervační látky se používají minerální nebo hypoalergenní konzervační látky.

Raw kosmetika pro lepší hydrataci?

Základ raw kosmetiky tvoří hlavně oleje, které vodu odpuzují. Ani u tohoto typu kosmetiky se nemusíte obávat dehydratace pokožky. Voda, která se v pokožce už nachází, se díky oleji v pokožce uzavře. A tak, jak olej zabrání vodě vniknout do pokožky, tak zabrání její uniknutí.

Používáním raw kosmetických produktů dodáte pokožce všechny důležité živiny i ty, které by se tepelnou úpravou zničili.

Co by veganská a raw kosmetika neměla obsahovat?

Tyto dva typy kosmetických produktů by neměly obsahovat ani syntetické látky, jako jsou:

  • parabeny,
  • parafíny,
  • silikony,
  • produkty z ropy,
  • syntetická barviva a aromata,
  • sulfáty.

Ale ne vždy to tak je. V některých veganských produktech jsou živočišné látky nahrazovány syntetickými. Proto je důležité si ověřit, co produkt obsahuje nebo najít značku, která tyto náhrady nepoužívá. Ideální je kombinace přírodní veganské kosmetiky.

Rozdíl mezi veganskou a raw kosmetikou

Rozdíl mezi veganskou a raw kosmetikou je ve složení a zpracování. RAW kosmetika může obsahovat ingredience, které mají živočišný původ. Aby ale splňovaly podmínky raw, nemohou být zahřáté na vyšší teplotu než 45°C.

Veganská kosmetika neobsahuje žádné látky živočišného původu a ani látky, které pocházejí od zvířat. Při veganských produktech se neklade důraz na teplotu zpracování ingrediencí. Jak jsme zmiňovali již výše, vegánská kosmetika může obsahovat i syntetické látky.

Veganská kosmetika - slovenští a čeští výrobci

Saloos

Česká kosmetická společnost Saloos přirodní kosmetika se zabývá výrobou přírodní a bio kosmetiky. V široké škále produktů vhodných k péči o pleť, pokožku, masážních olejů a rostlinných olejů najdete i veganskou kosmetiku.

Manna

Slovenská kosmetická firma Manna se zaměřuje na výrobu přírodní kosmetiky, mezi kterou najdete i veganskou. Ačkoliv společnost začínala výrobou mýdel, v jejich portfoliu najdete už i krémy a másla na konkrétní typ pleti, přípravky určené k péči pokožky, balzám na rty, deodoranty a i vůně.

Mylo

Ručně vyráběná přírodní kosmetika Mylo mezi kterou najdete i produkty vhodné pro vegany. Pro jistotu si ale přečtěte složení produktu. V některých produktech se může nacházet včelí vosk. Takový produkt již kritéria veganské kosmetiky nesplňuje. Pod touto značkou najdete kosmetiku vhodnou pro péči o pleť, tělo a kosmetiku pro pány - séra, peelingy, čisticí mléka, mýdla, micelární vody, odličovací oleje... v nabídce nechybí ani kosmetika pro děti.

Naomi BioCosmetics

Slovenská kosmetická společnost, která se zaměřuje na výrobu přírodní, bio a veganské kosmetiky. V jejich produktech najdete vysoce účinné látky, například extrakt z červeného ženšenu, 24 karátové zlato, bio šípkový nebo bio kokosový olej a další látky v bio kvalitě. Na produktech společnosti Naomi BioCosmetics naleznete logo Vegan Society pro veganskou kosmetiku a certifikát CPK BIO pro přírodní bio kosmetiku.

Manufaktura

Česká společnost Manufaktura se zabývá výrobou přírodní kosmetiky, ale větší část jejich produktů můžeme označit i jako veganské. Manufaktura při výrobě kosmetiky používá jen dvě ingredience živočišného původu - lanolin a včelí vosk. Tyto složky se nacházejí pouze v některých produktech, takže výběr veganské kosmetiky je opravdu široký.

Raw kosmetika - Slovenské a české kosmetické společnosti

Momentálně nenajdete na slovenském a ani českém trhu kosmetickou společnost, která vyrábí raw kosmetiku. Raw kosmetiku od zahraničních společností lze koupit ve specializovaných prodejnách se zdravou výživou. Větší výběr raw kosmetiky najdete na internetu.

Certifikát Vegan Society

Pokud chcete mít jistotu, že si kupujete veganskou kosmetiku, sáhněte po té s logem Vegan Society. Květ s nápisem Vegan je zárukou, že produkt neobsahuje živočišné látky a ani ingredience, které mohou být získány chovem zvířat.

Veganskou kosmetiku najdete i mezi přírodní a bio kosmetikou. Většina kosmetických společností, které vyrábějí přírodní a bio kosmetiku, mají v nabídce i přípravky pro vegany. Stačí se jen dobře poohlédnout na jejich stránkách, případně si přečíst složení.

U menších rodinných firem tento certifikát jen těžko najdete. To ale neznamená, že jejich produkty jsou nekvalitní. Finance a byrokracie jsou důvodem, proč menší kosmetické společnosti certifikát Vegan Society na svých produktech nemají.

Ekologie při veganské a raw kosmetice

Veganská nebo raw kosmetika nemusí být v bio kvalitě. Rostlinné složky produktů nemusí být pěstovány v ekologickém hospodářství a mohou obsahovat minimální množství umělých hnojiv a pesticidů, které se při pěstování použili.