Jak se dostaly probiotika do kosmetiky?


Většině z nás se pojem probiotika spojuje se střevní kulturou, hlavně jogurty a kefírovým mlékem. Co však jejich využití v kosmetice? Jsou probiotika jen nový módní hit nebo dokáží udělat zázrak s pletí?

Věděli jste, že probiotika se nacházejí i na pokožce?

Probiotika jsou živé mikroorganismy, které se nacházejí v našem těle. Mají důležitou roli při udržování rovnováhy v celém organismu. Ty probiotika, které jsou důležité pro správné fungování trávicí soustavy, se nacházejí například v jogurtech, v kefírovém mléce, kyselém zelí nebo v brynze. Málokdo však ví, že probiotika jsou nejen v trávicí soustavě, ale i na povrchu našeho těla.

Probiotika na pokožce

Pokožka ma vlastní malý ekosystém

Každý z nás má na pokožce charakteristickou kombinaci mikroorganismů, která se jmenuje mikrobióm, resp. mikroflóra. Je to něco jako ekosystém, který tvoří různé, dobré i špatné, mikroby. Dobré bakterie - probiotika, které jsou součástí tohoto mikrobiómu, udržují pokožku v harmonii. Starají se o to, aby byla zdravá, silná a dobře hydratovaná. Pokud je mikrobióm v rovnováze, pokožka je v dobré kondici.

K rovnováze pokožky přispívají i prebiotika, které tvoří výživu pro probiotika. Všimněte si, že probiotika a prebiotika mají odlišnou funkci. Úkolem prebiotik je "krmit" dobré bakterie na pokožce, a tím podporují zdravou mikroflóru. Nacházejí se v česneku, cibuli, listové zelenině, luštěninách, bramborách, v bobulovém ovoci... a právě výtažky z těchto produktů tvoří základ probiotické kosmetiky.

Jak se probiotika dostaly do kosmetiky?

Po některých přelomových výzkumech jsme kůži začali vnímat nejen jako orgán lidského těla, ale i jako ekosystém lidských a makrobiotických buněk. Tento pohled měl vliv i na vývoj kosmetiky. Probiotika se staly důležitou součástí různých produktů určených hlavně k péči o pleť a zpomalení stárnutí pokožky.

Výhody vyvážené kožní mikroflóry nebo proč používat kosmetiku s probiotiky:

  • zlepšují suchou pleť
  • udržují v pokožce optimální hydrataci,
  • zvyšují odolnost vůči vnějšímu prostředí,
  • udržují přirozené pH kůže,
  • snižují riziko infekce a podráždění,
  • dokáží redukovat akné

Účinek probiotik na pokožku

Chcete-li mít jemnou a bezproblémovou pleť, je důležité udržovat si dobrou kožní mikroflóru. Škodlivé bakterie, které se na pokožku dostávají během běžných aktivit, mohou získat nad dobrými bakteriemi převahu. Dobré bakterie nepřežijí a na pokožce se objeví záněty, infekce a akné. Probiotika dokáží efektivně bojovat proti špatným bakteriím a obnovit rovnováhu mikrobiómu.

Probiotika v pokožce produkují nejlepší hydratační látky - kyselinu hyaluronovou a kyselinu mléčnou. Tyto kyseliny dokáží vytvořit těsnější strukturu mezi buňkami v kožní bariéře, čímž brání úniku vody z pokožky.

Používají se probiotika v přírodní kosmetice?

Jednoznačně ano. V nabídce přírodní kosmetiky naleznete široký výběr produktů, které obsahují probiotika. Známá je například značka Marina Miracle, která nabízí několik takových produktů. Ať už je to pleťová maska, olej na čištění pleti, nebo pleťový krém s probiotickými fermenty z borůvky a maliny.

Další značky, které se věnují probiotické přírodní kosmetice, jsou Holika Holika a Freeman. Vyrábějí několik druhů pleťových masek, které obsahují tyto probiotika, ale například i čistící séra.

Využití probiotik v kosmetice

Existuje několik způsobů, jak probiotika získat a použít v kosmetice. Mezi nejznámější výrobní procesy patří:

  • Broth - během tohoto procesu se mikroby odfiltrují a do kosmetiky se aplikuje pouze ferment.
  • Lysate (substrát) - používá se jen extrakt z rozbitých buněk mikrobů.
  • Tyndallization (tyndalizace) - jde o úpravu teplem. Pokud se použije tento způsob, mikroby dokáží pokožce předat živiny, ale nedokáží se dále kolonizovat.
  • Live Probiotic - živé probiotika, které dokáží růst, kolonizovat a výrazně zlepšit mikroflóru pokožky.

Je obtížné určit, který druh probiotik je pro pleť nejlepší. Ideální je, pokud produkt obsahuje několik druhů probiotik nebo kombinaci probiotik s lyzáty. V seznamu aktivních látek by se měly nacházet termíny jako Lactobacillus, Bifidabacterium nebo Vitreoscilla. Probiotika je vhodné kombinovat s prebiotiky. Ty najdete v popisu pod názvem xylitol nebo fruktooligosacharidy.

Jsou probiotika vhodné i pro vaši pokožku?

Probiotika jsou vhodné pro všechny, kteří mají problémy s akné, suchou pokožkou nebo ekzémem. Pomoci mohou také při zánětu a přecitlivělé nebo zarudlé pleti. Všechny tyto projevy pokožky souvisí s nerovnováhou v kožní mikroflóře. Tato disharmonie může být způsobena stresem, špatným stravováním nebo změnami pH pokožky.

Nasazením probiotik postupně obnovíte rovnováhu a projevy podráždění zmizí. Nejnovější výzkumy naznačují, že vyvážení mikroflóry pomáhá nejen při zpomalení stárnutí pleti, ale i chrání před UV zářením.

Jelikož jsme nenašli žádné negativní reakce na tento typ kosmetiky, dalo by se předpokládat, že je vhodná úplně pro všechny.

Akné před a po

Je tato kosmetika vhodná i pro vegany?

Například, většina kosmetických produktů Marina Miracle s probiotiky je vhodná i pro vegany. V přírodní kosmetice se nacházejí většinou probiotika získané z ovoce a zeleniny. Vždy je však lepší si zkontrolovat, zda má přípravek toto označení nebo certifikát.

Na co si dávat pozor při používání kosmetiky s probiotiky?

Probiotiká rýchlo podliehajú rozkladu pod vplyvom svetla a vzduchu. Preto je dôležité dávať si pozor a kupovať produkty len od overených značiek, ktoré zaručene vedia, čo probiotiká pre svoju stabilitu potrebujú.
Probiotika rychle podléhají rozkladu pod vlivem světla a vzduchu. Proto je důležité dávat si pozor a kupovat produkty pouze od ověřených značek, které zaručeně vědí, co probiotika pro svou stabilitu potřebují.

Některé produkty s probiotiky musí být skladovány v chladničce. Je důležité si pořádně prohlédnout informace o používání a skladování výrobku.

Napsala: Eva Kertysová